IGNALINOS RAJONO VIETOS VEIKLOS GRUPĖ

Maži darbai – didelių pasiekimų pradžia

 

  

 

Naujienos


Grįžti į peržiūrą

2019-10-03

„Grybų kelias“ nuvedė ignaliniečius į Suomiją

Kai grupė žmonių keliose valstybėse imasi įgyvendinti bendrą idėją – gimsta didelis projektas. Ignalinos VVG įgyvendina tarptautinį projektą „Grybų kelias“ kartu su 8 partneriais iš 4 valstybių. Bendromis veikomis siekiama paskatinti žmones panaudoti miško gėrybes savo verslui vystyti. Projekte dalyvaujantys ignalinečiai rugsėjį keliavo į Suomiją, Satakunta regioną, pas projekto partnerius „Pohjois-Satakunta“ VVG ir „Suupohja” VVG. Kelionės tikslas – pažinti partnerių vietovių specifiką, miško gėrybių naudojimo tradicijas, metodus ir tendencijas.

Grybavimo tradicijos. Rytų Suomijoje grybavimas labai mėgstamas, čia rengiami dideli renginiai šia tema ir net naktiniai grybų rinkimo čempionatai, o Pietvakarių Suomijoje grybauja retas. Pasirodo, kad šiame krašte nėra tokios tradicijos, nors grybų ne mažiau nei Lietuvoje. Grybai nuo senų laikų čia nebuvo vertinami ir buvo vadinami „karvių maistu“. „Grybų kelio“ projektu kolegos Suomijoje tikisi suaktyvinti žmones, paskatinti juos pažvelgti į mišką kaip į puikų natūralaus maisto šaltinį, pamokyti pažinti ir išmokti panaudoti, ar iš naujo „atrasti“ miško resursus: grybus, uogas, žoles.

Sertifikuoti grybautojai. Kartu su Suomijos kolegomis grybavome, džiaugėmės parduotuvėse aptikę specialius peiliukus su šepetukais skirtus grybautojams ir nustebome sužinoję apie miško žinovų sertifikavimą. Suomijoje žmogus, miško gėrybes renkantis savo naudojimui, laisvas spręsti ką jam rinkti ir ką valgyti, bet norėdamas jas parduoti turi turėti dokumentą, įrodantį savo kompetenciją. Toks dokumentas išduodamas tik baigusiems specialius kursus. Sertifikatą ekspertas gauna ne plačiąja prasme miško gėrybėms, o tik tam tikroms augalų grupėms. Taigi Suomijoje restoranas baravykus savo patiekalams gali pirkti tik iš sertifikuoto baravykų eksperto.

Leader projektai. Kaip ir visos ES šalys, suomiai įgyvendina Leader programą, kurios lėšomis remia projektus kaimo vietovės. Įgyvendinami skirtingų dydžių visuomeniniai ir verslo projektai.
- Sename name, kelių sankryžoje, net ne kaime, įsikūrusi jauki mezgimo siūlų krautuvėlė. Projekto lėšomis atnaujintas senas namas ir vietos gyventoja turinti mylimą darbo vietą. Įdomus faktas, kad siūlų dažymas grybais, sena suomių tradicija, kurią vėl atranda šių dienų žmonės, ieškantys natūralumo.
- Miestelio pakraštyje, senoje elektros skydinėje, įsikūrusi kavinė, kurioje telpa tik vienas staliukas. Ją įkūrė moteris, svajojusi turėti kavinukę. Šiltuoju sezonu ji svečius priima didelėje terasoje.
- Jūros pakrantėje vietiniai kelia rankas aukštyn ir rodo, kiek per šimtą metų atsitraukė jūra. Kad tai vyksta sparčiai, įrodo aukštas paminklas, kuriame sužymėtas jūros lygio pokytis.
- Miestelio širdyje, kur centrinė aikštė ir laivelių pilna pakrantė, vietiniai žmonės įrengė amfiteatrą. Čia vyksta koncertai, o žiūrovai sėdėdami veidu į jūrą tuo pat metu gėrisi saulėlydžiu.

Žuvininkystė. Regionas, kuriame svečiavomės, raižyta pakrante prigludęs prie jūros, čia - šimtų salų archipelagas. Jūros pakrantė kuria ypatingą atmosferą gyvenvietėse ir žuvininkystės tradicijos bei pajūrio gyvenimo būdas vyrauja visur. Suomijoje veikia 10 žuvininkystės VVG. Pakrantėse įgyvendinami projektai, sprendžiantys problemas, susijusias su šia sritimi. Šiame regione ir vienas populiariausių rekreacinės žuvininkystės centrų lašišų mėgėjams įsikūręs Merikarvia upės pakrantėje – Merikarvianjoki. Puikiai išvystytos paslaugos žvejams mėgėjams – įkvepiantis pavyzdys mūsų regonui, kur yra galimybė rengti projektus ir gauti Leader programos finansavimą rekreacinei žuvininkystei ir su ja susijusioms paslaugoms vystyti.

Žmonės. Miela jausti, kad žmonės, rodantys savo šalį, stengiasi ją pristatyti kaip įmanoma gražiau. Negailėdami laiko, jėgų, savaitgaliais, vakarais, priima užsienio kolegas su šilčiausiomis emocijomis. Džiugino ir stebino vietinių žmonių įsitraukimas. Žuvų rūkymo įmonės savininkė, mėgstanti gaminti maistą, paruošė tradicinio maisto vakarienę senoje rūkykloje Vanha Savu. Ji tai daro vos tris kartus per metus, todėl buvo labai malonu pajusti, kad lietuvių ir latvių grupės viešnagė – ypatingas įvykis miestelyje. Vakarienėje susitiko visi projekto partneriai, atvyko VVG valdybos nariai. Vieną vakarą nespėjęs į susitikimą dėl skubių darbų, kitą dieną surado laiko ir mūsų priimti atvyko savivaldybės meras, kuris pristatė savivaldybės situaciją ir strateginio vystymo kryptis. Vietiniame kultūros centre Merikievari grybavimo aistruolių grupė savaitgalį suorganizavo grybų rinkimo šventę ir padarė puikią laikiną ekspoziciją, kurią didžiuodamiesi pristatė. O smagiausia buvo sutikti vietinius žurnalistus, kurie pakalbinę mus apie projektą apie vizitą ir išgirdę kad mes iš Ignalinos ėmė džiūgauti ir dalinti įspūdžiais apie savo kelionę į Aukštaitijos nacionalinį parką!

Tarptautinio bendradarbiavimo projektas „Grybų kelias“ (Nr. 44TT-KU-17-2-03780-PR001). Projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšomis.

Projektą vykdo
Ignalinos rajono vietos veiklos grupė
Ateities g. 23, LT-30121 Ignalina
Tel. +37062081580
www.irvvg.lt

Projekto partneriai: Varėnos krašto vietos veiklos grupė, „Sateka“ vietos veiklos grupė, „Daugpilio ir Ilukstės savivaldybių partnerystė „KAIMIŅI“ vietos veiklos grupė, „Ziemeļgauja“ vietos veiklos grupė, „Ropažu Garkalnes partnerība“ vietos veiklos grupė, „Pohjois-Satakunta“ vietos veiklos grupė, „Suupohoja“ vietos veiklos grupė, „ Serre Calabresi“ vietos veiklos grupė.



Grįžti į peržiūrą