IGNALINOS RAJONO VIETOS VEIKLOS GRUPĖ

Maži darbai – didelių pasiekimų pradžia

 

  

 

Naujienos


Grįžti į peržiūrą

2018-07-30

Oninių šventė Naujajame Daugėliškyje: čia susipynė senosios ir šiuolaikinės tradicijos

Liepos 22 d. Naujame Daugėliškyje vyko smagi šventė „Šv. Ona – duonos ir vasaros gėrybių ponia“. Jau ne pirmus metus Naujojo Daugėliškio kaimo seklyčia kartu su Daugėliškio krašto bendruomene organizuoja šventę, kurioje pagerbiamos Onos bei šviežio derliaus duona.

Po šv. Mišių, kurios vyko Naujojo Daugėliškio Šv. Joakimo ir Onos bažnyčioje, daugėliškiečiai ir svečiai rinkosi į šventę prie kaimo seklyčios. Čia juos „pasitiko“ spalvingas kermošius. Šįkart ne tik saldumynais viliojantis, bet ir kviečiantis išbandyti rankų miklumą bei kūrybingumą. Norintys galėjo Oninių medalį iš molio pasigaminti ar su Visagino mezgimo klubo „Nuo siūlo iki meno“ narėmis Onytę iš siūlų susirišti. Sertifikuota tautodailininkė Violeta Abarienė demonstravo riešinių ir raštuotų pirštinių mezgimo ypatumus, o pasigrožėti senoviniais audimo raštais kvietė taujūniškė Vilhelmina Skunčikienė. Moteris, įkopusi į devintą dešimtį, visiems susirinkusiems demonstravo , kaip iš nupjautų rugių rišamas kūliaraištis, su juo surišami kūliai, o iš pastarųjų – sukraunama kupeta (guba).

Renginys smagiai ir netikėtai prasidėjo vedančiosios atvežimu motorine karieta, kurią atvairavo dūkštietis Stasys Reikauskas.

Vedantieji dar kartą pasveikino Onas, Onutes ir Anas. Atvykę šventėn varduvininkės, buvo apdovanotos proginiais medaliais, kuriuos specialiai renginiui sukūrė ir pagamino keramikė Jolita Bužinskienė. Sakoma, kad duoną reikia išsikepti savo rankomis. Todėl Onoms buvo įteikti simboliniai maišeliai su rugiais, kuriuos išaugino ūkininkė Elena Stanevičienė. Ir taip gražios Onutės, pasipuošė ypatingo grožio puokštėmis, kurias padarė Birutė Rimšelienė.

O kokios Oninės be tradicinės žuvienės? Nes vienas pasistiprinęs dėkojo sertifikuoto kulinarinio paveldo meistrui Valdas Gaideliui.

Renginį pasveikino garbūs svečiai: LR Seimo narys Gintautas Kindurys ir Ignalinos rajono savivaldybės vicemeras Laimis Ragaišis. Ypatingai reikšmingus ir šiltus žodžius išsakė gimtojo krašto patriotė Birutė Raginytė – Žemaitienė. Šventėje dalyvavo Ignalinos rajono tarybos nariai Alfonsas Gasparavičius ir Indrė Gruodienė.

Nors ir karšta buvo diena, bet Oninių muzikinė programa dar labiau kaitino. Programoje pasirodė vietos saviveiklininkai, vadovaujami laisvalaikio organizatorės Aldonos Jankauskienės. Netrūko ir svečių, – tai Ignalinos rajono neįgaliųjų draugijos kapela „Putinėlis“ (vad. V.Kliukas) ir Visagino TAU šokio teatras „Rūta“ (vad. N. Kliučinskienė). Koncertinę programą paįvairino Daugėliškio mokyklos – daugiafunkcio centro vaikučiai (vad. L. Gladkauskienė). Na, o labiausiai ovacijų sulaukė sesutės Silvijos ir broliuko Evaldo duetas, kuris kaip mat į šokio sūkurį pakvietė žiūrovus.

Norintys galėjo aplankyti kaimo seklyčioje veikiančias Zofijos Laurinėnienės ir Olės Kajėnienės darbų bei Daugėliškio krašto bendruomenės nuotraukų „Šv. Ona – duonos ir vasaros gėrybių ponia“ parodas.

Gražus N. Daugėliškio kaimo seklyčios ir Daugėliškio krašto bendruomenės bendradarbiavimas dar labiau sustiprino Oninių šventimo tradicijas. Renginio organizatoriai nuoširdžiai dėkoja visiems, kurie savo darbu ar kūrybą prisidėjo prie renginio organizavimo.

Parama Daugėliškio krašto bendruomenės projektui „Šv. Ona – duonos ir vasaros gėrybių ponia“ gauta pagal Ignalinos rajono vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos "Ignalinos rajono kaimo ir žuvininkystės plėtros strategija 2014–2020 m.“ priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“. Projekto metu Daugėliškio krašto bendruomenė išleido lankstinuką, pagamino ir pristatė nuotraukų parodą, įsigijo palapinę, reklaminį stendą, mobilią parodų sienelę, ketaus katilą, akordeoną. Taip pat projekto dėka galėjome pasikviesti šaunią muzikinę grupę „Sesutė Silvija ir Evaldas Aliukas“. Projektą baigsime šių metų rudenį renginiu „Gyvi prisiminimai apie Onines“.

Jau daugiau nei 100 metų Naujajame Daugėliškyje vyksta Šv. Onos ir Joakimo atlaidai. Naujojo Daugėliškio bažnyčia, paskirta švnč. Mergelės Marijos tėvų – šventųjų Onos ir Joakimo garbei, kitais metais švęs savo 130 – ąsias metines.

Daugėliškio krašto bendruomenės informacijaGrįžti į peržiūrą