IGNALINOS RAJONO VIETOS VEIKLOS GRUPĖ

Maži darbai – didelių pasiekimų pradžia

 

  

 

Naujienos


Grįžti į peržiūrą

2019-07-10

“Grybų kelias” – ne tik grybų mėgėjams

Natūralaus kokybiško maisto paieškos šiuolaikiniame pasaulyje daug kam tampa jau nebe tik mada, o tikru gyvenimo iššūkiu. Dažnas miesto gyventojas pažvelgęs į savo pirkinių krepšį, parneštą iš įprastos maisto prekių parduotuvės supranta, kad krepšyje daugiau plastiko, pakuočių, priedų, nei tikrų produktų. Gauti natūralaus maisto už adekvačią kainą sunku tiems, kas gyvena atokiau nuo kaimo vietovių, o kaimo gyventojai ne visada įvertina verslo galimybes, susijusias su šia sritimi.

Populiarėjanti “Laukinio maisto” (Wild food) koncepcija įkvėpė susiburti 9 vietos veiklos grupes iš Lietuvos, Latvijos, Suomijos, Italijos, kad paskatintų kaimo vietovių žmones imtis kurti ir tobulinti paslaugas bei produktus, susijusius su valgomosiomis miško gėrybėmis. Europoje kuriami „Miško“ restoranai, ruošiami miško gidai, grybų vertinimo ekspertai, gaminami produktai iš pamirštų ir naujai atrastų gamtos gėrybių. Žmonės ieško natūralių, pirminių, mažai perdirbtų, gurmaniškų produktų.

Daugelis Lietuvos gyventojų renka gamtos gėrybes savoms reikmėms, tačiau retas geba jas parduoti ir gauti papildomų pajamų. Projekto sumanytojai ėmėsi iniciatyvos surasti žmones, besidominčius miško gėrybėmis, norinčius imtis iniciatyvos ir suteikti jiems žinias bei praktinę pagalbą, kurios trūksta, kad gimtų produktas ar paslauga, nuo idėjos ar prototipo iki tinkamo parduoti rinkoje.

Daugiau kaip 20 projekto dalyvių Varėnoje ir Ignalinoje mokėsi įvaizdžio, prekės ženklo, pardavimų, komunikacijos subtilybių, turėjo galimybę gauti profesionalų konsultacijas vietose, kuriose kuria produktus ir paslaugas. O tų produktų ir paslaugų – stebinanti įvairovė: arbatžolių ir prieskonių mišiniai, pagal senovinius receptus gaminami obuolių sūriai su miško uogomis, edukacinės programos norintiems pažinti mišką ir išsaugoti gerą savijautą, aukščiausios kokybės sūriai bei konditerijos gaminiai su miško uogomis, grybų milteliai ir netgi grybų miltelių piliulės!

Latvijoje susitikę projekto dalyviai dalinosi patirtimi ir sėmėsi įkvėpimo vieni iš kitų kartu virdami jaunų kankorėžiukų uogienę, gamindami pušų pumpurų gėrimą, užtepėles su grybukais, gysločių saldainius. Dalinosi gydomųjų žolių kompozicijų receptais, lankė daug įdomių objektų: Daugpilio universiteto bioįvairovės centrą, Medžiotojų ir jų šunų rengimo centrą, medžioklės sodybą kur kuriamas „Miško SPA“, poilsio centrus, saldainių ir sidro gamyklėles. Projekto dalyviai lankys vieni kitus dar ne kartą, gaus praktinės pagalbos, susijusios su rinkodara, prekės ženklu, o kai sukurs pirmuosius produktus, paženklins juos bendru projekte kuriamu ženklu „Wild food“ ir sujungs į „Grybų kelią“. Kas žino, gal ateityje šis kelias prijungs ir naujų dalyvių, o keliaudami po Europą galėsime išvysti kraštiečių produkciją užsienio partnerių krautuvėlėse.

Įgyvendindami projektą dar kartą įsitikiname, kad kaimo žmonės labai stropūs, kūrybiški, saugantys senąsias tradicijas, jaučiantys šiuolaikinio vartotojo poreikius, o svarbiausia – norintys veikti, tobulėti, mokytis. Ir kartais reikia visai nedidelės pagalbos iš šalies, kad tie puikūs produktai atsidurtų turguose, restoranuose, prekyvietėse. Tikimės, kad projektas „Grybų kelias“ įkvėps dalyvius naujai veiklai, suteiks žinių, kompetencijų, sudarys sąlygas bendrauti tarpusavyje ir pasiūlyti mums ir mūsų krašto svečiams išskirtinių produktų bei paslaugų.

Tarptautinio projekto „Grybų kelias“ Nr. 44TT-KU-17-2-03780-PR001
Projektą vykdo: Ignalinos rajono vietos veiklos grupė (LT_012). Projekto partneriai: Varėnos krašto vietos veiklos grupė (LT_045), „Daugpilio ir Ilukstės savivaldybių partnerystė „KAIMIŅI“ vietos veiklos grupė (LV_008), „Ziemeļgauja“ vietos veiklos grupė (LV_015), „Ropažu Garkalnes partnerība“ vietos veiklos grupė (LV_028), „Sateka“ vietos veiklos grupė (LV_030), „Pohjois-Satakunta“ vietos veiklos grupė (FI_031), „Suupohja“ vietos veiklos grupė (FI_038), „ Serre Calabresi“ vietos veiklos grupė (IT_237).



Grįžti į peržiūrą